Homeracing

2016 SOUTHLAND Festival Of Stakes Championship and Consolation Finals Set for Saturday, October 1

Profile Picture: MoneyMaker Mike

MoneyMaker Mike

September 29th, 2016

The 2016 Southland Festival Of Stakes Championship &  Consolation Finals are set for Saturday, October 1. This year's Festival Of Stakes racing has definitely seen some incredible greyhound stakes racing up to this point and the finals are certain to have more of it as some of the best greyhounds in the U.S. go after a stakes championship.  This has always been one of the most anticipated stakes contests in the country and this year is no different as it has provided us with some exceptionally talented runners going paw to paw in their quest to win the elusive division title. This year's Festival Of Stakes is comprised of 9 different divisions racing over 5 different courses and has proven to be once again one of the most competitive stakes contests anywhere in the world. As many of you know,  I gave out my selections for champions of each division 3 weeks ago and I've listed their results below. I will have an update tomorrow on which ones made the finals and consolation races and also their post positions. The Championship and Consolation Finals are sure to be a barnburner of a battle as these talented greyhounds give it their all for the right to be crowned one of the Festival Of Stakes champions so don't forget to check in on Saturday, October 1. Remember that BetAmerica is your one stop wagering and racing information site that will gladly assist you in any way should you have any questions so please feel free to contact them. Best of luck to each of you in your wagering
Southland opportunities and thanks for reading.

2016 Southland Festival Of Stakes - 9 Divisions - results of my picks to win the division after Round 4.

Barry Baldwin Juvenile Division - my pick to win the division - VJ GRACE THE ACE - 2 wins and 2 second place finishes

Darby Henry Male Sprint Division - my pick to win the division - tough call SE TALI SUNDANCE - 1 win, 2 second place finishes and a 6th place effort CHASMO'S DUTCH - 2 wins, a 2nd place finish and an 8th place effort

Darby Henry Female Sprint Division - my pick to win the division - DAILY PRAYER - a 2nd place finish along with a 3rd place, 4th place and 5th place effort

Ness Sechrest Middle Distance Division - my pick to win the division - BRASKA DALE - 3 second place finishes and a 3rd place effort Ansel Styles Marathon Division - my pick to win the division - SHOW ON THE ROAD - 3 wins and a 3rd place effort Glen Fenter Super Marathon Division - my pick to win the division - FIESTA TRAVEL -  3 wins and a 2nd place finish

Arkansas Bred Sprint Division - my pick to win the division - tough call FLY M WEST - 2 wins and a 2nd place finish and a 4th place effort OAKS MADDY - 4 wins

Arkansas Bred Juvenile Division - my pick to win the division - ARKANS SL MAC - 3 wins and a 5th place finish Crittenden Super Sprint Division - my pick to win the division - CRAIGIE RENEGADE - 1 win, a 5th place finish, a 6th place effort and a 7th place finish

 

Round 4 - Saturday, September 24 & Sunday, September 25

Championship Finals/Consolation Finals - Saturday matinee, October 1
Loading...