Homeracing

SOUTHLAND Preview - Round 3 Monday twilight

Profile Picture: MoneyMaker Mike

MoneyMaker Mike

October 26th, 2015

Welcome to another Monday twilight card of exciting greyhound racing at Southland as there are 19 entertaining races on tap for our viewing and wagering pleasure.  The highlight of this card, and of several rounds to come, is the continuation of the 3rd round of the 2015 SOUTHLAND FESTIVAL OF  STAKES .  Of the 19 races on the card for Monday, all of them are stakes races that will complete the 3rd round. This has the potential to be one of the most competitive stakes fields there has been in quite some time and as always, the tremendously talented greyhounds are proving that with each round. MONEYMAKER MIKE's selections were chosen before the stakes contest got underway except for the Barry Baldwin Division and the Arkans Bred Division and those were picked on Oct 21. These selections were the 8 greyhounds in each division that I felt had a great shot at making the finals. There were a total of 304 greyhounds entered in the 8 divisions so get ready to watch some fabulous racing with incredibly talented greyhounds going paw to paw for the elusive championships. As each round is run, I post the results of the each greyhound I picked to make the finals in each of the divisions so you can keep up with how my picks are doing. Please note that BETAMERICA is always available for those of you looking for wagering opportunities online. Good luck to everyone and thanks for reading.

2015 Southland Festival of Stakes

Round 1 - Friday evening, October 16, Saturday evening, October 17

Round 2 - Wednesday, October 21, Thursday, October 22

Round 3 - Sunday, October 25, continues on Monday, October 26

Round 4 - Saturday, October 31

Finals - Friday, November 6

Monday's stakes racing features 4 divisions - Barry Baldwin Juvenile Division - Arkans Bred Division - Male Division - Female Division - all these divisions are over the 583 yard course.

Round 1 & Round 2 results of MoneyMaker Mike's picks to make the finals

Barry Baldwin Juvenile division -

CHARLIE BALE - finished 3rd - didn't run in Round 2 CTW JOLLY ROGERS - 5th - 5th FLYING TREASURE - 5th - 7th FIRING LINE - 2nd - 4th NASHAPELLI - WON - 2nd PJ BURNINITDOWN - 7th - 3rd - my pick to win it all PJ REIGN SUPREME - 3rd - 8th PJ JOHN GOTTI - 5th - 4th

Arkans Bred Juvenile division

ARKANWESTMEMPHIS - 4th - 5th CBJ IRISH CREAM - WON - WON -my pick to win it all CBJ KITKAT - 6th - 2nd CBJ WATERFORD - 6th - 2nd FLY M SUPERBLAZE - 3rd - 3rd KEEPER RATCHET - 2nd - 2nd OAKS MADDY - 5th - WON T'S MYER EPISODE - WON - 2nd

MALE Division - 583 yards

Chasmo's Dutch - WON - WON - my pick to win it all Counselor - 4th - 2nd Flyin Supergiant - 5th - 4th Flying Fired Up - 2nd - WON Mega Rice - WON - 8th Rubberband Man - 6th - 2nd SE Tali Sundance - 3rd - 5th Slatex Taos - 3rd - WON

FEMALE Division - 583 yards

Cbj Butterfinger - 3rd - 5th Dark N Demure - 7th - 8th Ellie - 6th - 7th Forchinit - 2nd - 3rd Gogo Ontario - 3rd - 4th Mega Content - 2nd - 2nd Mega Nerfetta - WON - 4th PJ Refined - WON - 7th - my pick to win it all

 
Loading...